Certina DS-X GMT | Sveitsisk reiseur hos Urmaker Sindsen

Certina DS-X GMT klokke med grønn gummirem og sort urskive

Certina DS-X GMT er en klokke som kombinerer tidløs design med moderne funksjonalitet – og som takler både jobb, reise og fritid med stil. Med sin praktiske GMT-funksjon (dobbel tidssone) lar klokken deg følge både lokal tid og hjemmetid – perfekt for deg som pendler mellom tidssoner eller har forbindelser i utlandet.

Bygget for presisjon og allsidighet

Modellen er del av Certinas anerkjente DS-serie (Double Security), kjent for ekstra robusthet og holdbarhet. Her får du en presis sveitsisk quartzklokke pakket inn i en moderne og elegant innpakning, med en urskive som gir deg all nødvendig informasjon uten å virke overlesset.
DS-X GMT har en klassisk kasse i rustfritt stål, kombinert med ripebestandig safirglass og en komfortabel skinnrem som gjør den behagelig å bruke hele dagen. Det sofistikerte designet, sammen med en solid vanntetthet på 100 meter, gjør klokken allsidig nok til både kontorbruk og helgeturer.

Et reiseur med røtter i sveitsisk urmakertradisjon

Certina har siden 1888 vært en pioner innen sveitsisk urmakerkunst, og er i dag en favoritt blant både klokkeentusiaster og profesjonelle som krever kvalitet og pålitelighet. GMT-funksjonen – opprinnelig utviklet for piloter og langdistanse-reisende – gjør dette til en perfekt klokke for den som alltid er i bevegelse.

Spesifikasjoner

  • Merke: Certina
  • Modell: DS-X GMT
  • Urverk: Presist sveitsisk quartz
  • Funksjoner: GMT-visning (to tidssoner), datovisning
  • Kassediameter: 40 mm
  • Kassemateriale: Rustfritt stål
  • Glass: Ripebestandig safirglass
  • Rem: Skinn
  • Vanntetthet: 100 meter / 10 bar

Tilgjengelig hos Urmaker Sindsen – autorisert forhandler av Certina og sveitsiske kvalitetsur.

NYE DS CONCEPT EXTREME SHOCK RESISTANCE

 

Siden 1959 har Certina med sitt DS-system (Double Security) satt nye standarder når det gjelder klokkenes motstandskraft og praktisk bruk i hverdagen. Nå presenterer vi en ny, oppdatert versjon av det velprøvde konseptet som har utviklet seg og tilpasset seg moderne menneskers behov opp gjennom årene. Intensiv forskning på støtmotstanden til armbåndsur har ført til en ekstra robust design som nok en gang hever standarden: Nye DS Concept: Extreme Shock Resistance.

DE NYESTE FUNNENE OM STØTMOTSTAND
De aller første Certina DS-klokkene beviste sine egenskaper på imponerende vis på ekstraordinære ekspedisjoner – for eksempel ned i havdypet eller opp på toppene i Himalaya. Deres siste etterfølgere har måttet tåle en mye mer teknisk utholdenhetsprøve: Eksperter hos Swatch Group har utviklet et helt nytt, spesialbygd apparat for testing av støtmotstanden til armbåndsur. Disse ekstreme testene ga viktig innsikt i hvordan man kunne øke klokkenes motstandskraft ytterligere, særlig med tanke på hvordan urverket er festet i urkassen, og stabiliteten til urskiven og glasset.

EN MODERNE PAKKE FOR MER TRYGGHET
Disse funnene lå til grunn for utviklingen av en ny generasjon DS-klokker. De klassiske funksjonene i Double Security-prinsippet – ripebestandig safirglass, en forsterket bakside og et sofistikert tetningssystem – har blitt supplert med tre ekstra elementer:

Urverket er skrudd ned i urkassen ved hjelp av en tynn, ringformet mutter, noe som gir økt stabilitet, spesielt ved vibrasjoner (1). Det samme gjør en syltynn metallplate som i det nye DS-konseptet er plassert mellom urskiven og urverket, og som forbinder de to (2). Og til slutt har også safirglasset på klokken fått nytt design: Det er nå forsterket, og på noen modeller er den også lett kuppelformet. Dermed fordeles støtbølgene enda jevnere ved et eventuelt slag (3).

 

 

Omfattende tester har vist at alle disse tiltakene gir klokken en støtmotstand som langt overgår kravene i ISO 1413. Faktisk tåler «New DS Concept Extreme Shock Resistance»-klokkene g-krefter av en slik størrelse at testapparatet ble presset til sin belastningsgrense under testingen.

Sammen gjør disse ultrarobuste nye tiltakene en praktisk klokke for hverdagsbruk til en virkelig ekstremutøver. Det er derfor disse fantastiske nyutviklingene har sin debut i Certinas mest sportslige klokkefamilie: DS Action Diver. Denne populære serien med dykkerklokker utvides nå med modeller med en diameter på 40,5 mm, som er de første som kan skilte med den fulle versjonen av det nye sikkerhetsprinsippet. Disse særdeles slagfaste Diver-modellene er selvfølgelig også offisielle dykkerklokker i henhold til ISO 6425:2018 og vanntette ned til 30 bar.

I fremtiden vil mange flere Certina-klokker ha disse sikkerhetstiltakene – enten alle de tre nye egenskapene eller bare enkelte elementer, avhengig av stil, størrelse og behov.